Gmina Tułowice leży w środkowo zachodniej części województwa opolskiego w samym centrum jednego z największych kompleksów leśnych na Opolszczyźnie – Borów Niemodlińskich. Przez gminę przepływa rzeka Ścinawa Niemodlińska prawobrzeżny dopływ Nysy Kłodzkiej. Położenie w kompleksie leśnym, a także obecność rzeki z towarzyszącymi jej biegowi licznymi stawami, leśnymi polanami i nadbrzeżnymi łąkami sprawiają, że ta najmłodsza z opolskich gmin, utworzona w 1992 r. posiada wiele urokliwych, czystych ekologicznie terenów stanowiących doskonałą bazę wypoczynku i rekreacji. Śmiało można zaliczyć Tułowice do najbardziej atrakcyjnych gmin opolszczyzny pod względem krajobrazowym i przyrodniczym.

Lasy o wysokiej wartości pod względem ekologicznym i gospodarczym stanowią 70 % 8113 ha -owej powierzchni gminy. W skład gminy wchodzi 6 sołectw Tułowie (4183 mieszkańców),Tułowie Małe (201 mieszkańców), Skarbiszowice (218 mieszkańców), Szydłów (446 mieszkańców), Goszczowice (286 mieszkańców) i Ligota Tułowicka (167 mieszkańców).

Tułowice najmłodsza z opolskich gmin posiada interesującą i bogatą historię.

Pierwsza wzmianka o Tułowicach pochodzi z 1447 r. i mówi o istnieniu w miejscowości parafii p.w. św. Rocha. W latach trzydziestych XIX wieku przebudowano gruntownie tułowicki pałac i doprowadzono do rozkwitu wspaniały pałacowy park. Ostatnim właścicielem pałacowych dóbr  byli FRANKENBERGOWIE. W latach 1937-1945 władze niemieckie prowadziły w zamku szkole, w której uczono pozyskiwania drewna oraz prowadzono kursy dla leśniczych. W obecnej chwili pałac pełni funkcję internatu ZESPOŁU SZKÓŁ w Tułowicach (Liceum Ogólnokształcące i Technikum Leśnego).23 stycznia 1945r. zakończono produkcję zakładach Schlegelmilcha. Do niedawna wieloletnie tradycje produkcyjne kontynuowała Fabryka Porcelitu „TUŁOWICE”.